Vyhledej
Královédvorsko > Historie

Kuks – obec zajímavých příjmení

Redakce / 10.04.2019, Kuks
O rozmanitosti našeho mateřského jazyka svědčí řada zvučných příjmení obyvatel, kteří žijí nebo prošli naší obcí. Obec Kuks je známá jako „pohraniční obec“ na hranicích okresu Trutnov a Náchod. Svojí rozlohou patří mezi jednu z nejmenších. Přesto však její nedávnou minulostí a současností prošla řada zajímavých příjmení.

Většina současných obyvatel jsou Češi. Přesto zde žije „Roman“ a v minulosti také „Němec“, „Čech“ i „Němeček“. V Boha jistě věří „Bohadlo“ i „Nebeská“, se kterými občas „Lašek“. Řada obyvatel byla různé barvy: „Černá“, „Modrá“, „Červená“ i „Zelená“. Ne každý z nich má malý „Nosek“ a vypadá jako „Držka“ nebo „Kašpar“. Občas si někdo „Vyskočil“ a s někým si „Tykal“ nebo „Tejkal“. Na lukách pod známým hospitálem se popásá sem tam nějaký „Kus“, „Beran“, „Wolek“ i „Valášek“ a „Ježek“. Přeběhne sem i „Vlček“, „Macek“, nebo dokonce i kocour „Mikeš“, kterého poplaší „Plášil“. Nad tím vším létá „Komárek“. Trávu zde seče „Pětioký“ a „Doležal“, když za nimi spěchá „Kvapil“. Vedle známé řeky Labe je zde i „Potůček“ a v něm někdy plavek „Herink“. Na okolních polích roste „Meloun“, ale i „Koukol“ a „Uherka“. Malé pole má „Roleček“, kolem kterého je natažen „Vohradník“. Býval tady i „Krám“, „Řezníček“ i „Tesař“ a malý mlat měl „Mlateček“. Ještě nyní je zde „Švec“, „Krejčí“ i „Krejčík“. Bývá tady i „Široká“, i když občas někdo „Coufal“. Malý hrb měl „Hrbek“, ale přesto byl „Čipera“. K sehnání zde byla „Syrovátka“ a v minulosti i „Palička“ a „Sekyra“. Sehnala se zde i „Svačina“, ke které může být „Ledvina“, nebo i „Ledvinka“. Přestože většina pije normálně, je tady i „Pijáček“, ale i „Sucháček“. Něco ze svého majetku pak propil „Propilek“. Pár obyvatel tíhne k Jaroměři, ale většina je „Dvorská“. V minulosti měl kučeravé vlasy „Kučera“. Sem tam v obci roste „Smrček“, ale najde se i „Jedlička“, pokud ji nepokácí „Rubáček“. Po ulicích přejede sem tam „Rudel“ a „Pospíšil“ si „Hochman“, „Horák“ i „Josífko“. Nálada zde byla „Veselá“, ale občas zde byl i „Chlad“.  Zůstal zde mladý „Dědek“ a „Pýcha“, ale i lidé „Bezstarosti“. Na životě obce se občas ukáže „Skvrna“ někdy i „Kaňka“. Sem tam je zde zděný barák, ale většinou je zde samá „Chaloupka“. Nad tou krásou poletuje „Čížek“, „Jiřička“, „Pelikán“, „Straka“ i „Holub“. Ale ani to není zpráva „Konečná“.

Takže jak je zřejmé, při čtení naší řeči může být i zábava. Řada příjmení je počeštěná a má vztah k různým věcem a dějům. Ukazuje na původní vznik řady příjmení, které si mnohdy neuvědomujeme. Přesto, že původ příjmení našich obyvatel je různorodý, věřím, že je všechny spojuje vztah k obci, kde bydlí, a mé použití jejich příjmení do dění v obci vezmou s humorem.

Vladimír Kučera

kronikář obce

Zdroj: Zpravodaj Mikroregionu Hustířanka


Související články
Braunův Betlém má zachránit nová pracovní skupina. Součástí projektu je i výstavba návštěvnického centra
Kuks bude od května lépe přístupný hendikepovaným a cyklistům. Slavnostního otevření nového mostu se zúčastní i prezident Miloš Zeman
Vaše komentáře
, 11.04.2019 10:14, Reagovat
Zdravím, no tak to máte moc hezké, jenom v tom nemůžu najít Hamplovi 😁

Přečteno 4628x
 
12.12.2024 - V sobotu 14. prosince pořádá v lesích kolem vrcholů Zvičiny, Kozla a Perné Myslivecký spolek Zvičina hon. Do lesa a na louky nad Dolní Brusnicí a Bílou Třemešnou doporučujeme proto v tento den nevycházet.
19.11.2024 - Do 22. listopadu 2024 je hlášena výluka na trati v úseku Hradec Králové hl. n. - Jaroměř, kde je zavedena náhradní autobusová doprava. Autobus nahrazující rychlík směr Hradec Králové vyjíždí již ze Dvora Králové.

Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí