Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Josef Horáček

V Jaroměři měsíc nepršelo! Město si uvědomuje nutnost urychleně pracovat na udržení vody v krajině

Redakce / 28.04.2020, Jaroměřsko
Starosta Jaroměře přehledně shrnul čím jsme si to způsobili a jak se k situaci staví město Jaroměř. Myslíte si, že by mohla jít příkladem dalším městům v regionu? A povede se jim to vůbec zrealizovat?
Česko postihly nejhorší sucha za posledních 500 let, v samotné Jaroměři již více než měsíc nespadla ani kapka vody. Pro někoho překvapivý stav, pro jiné dlouho předvídaná situace. Neuměli jsme se chovat k přírodě, a bohužel se v mnohých případech stále chovat neumíme, a tak jen sklízíme, co jsme zaseli. 

Co to způsobilo?

Vysušili jsme mokřady, koryta řek a potoků narovnali. Zrušili jsme remízky, rozorali každý volný kus země a začali jej intenzivně obhospodařovat. Srážkové vody nenecháváme vsakovat a odvádíme je do kanálů, a tak se po deštích prudce zvedá hladina řek, ale takřka vůbec hladina spodních vod. Na našich městských vrtech je v některých případech hladina vody o tři metry níže než je dlouhodobý normál, sice stále voda z kohoutků teče, ale pokud bude tento trend pokračovat a neuděláme nic, lehce se může stát, že se i naše město dočká dnů, kdy bude pitná voda na příděl, jak tomu je již dnes v mnohých jiných místech v naší zemi.

S takovou vizí se Jaroměř nemůže smířit.

Město podniká kroky, které pomohou zmírnit dopady klimatických změn. Podporujeme tvorbu mokřadů v ptačím parku na metujských lukách, v tomto roce budeme ve spolupráci s ČSOP zakládat mokřadní tůně na úpských lukách. Zásadně se mění přístup TSM při sečení trávy v intravilánu města. Zasázeli jsme desítky stromů a na podzimní výsadbu připravujeme desítky dalších. Budeme vytvářet krajinné prvky a obnovovat polní cesty. Z veřejných budov chceme dešťovou vodu svádět do vsaků, popř. retenčních nádrží, a posléze tuto vodu využívat k zálivce veřejné zeleně. Samozřejmě nebude vše uděláno ze dne na den, ale postupnými kroky. Jistě nespasíme globální klima, ale pokud budou mít všechna místa v naší zemi obdobný přístup, myslím, že ještě můžeme chmurnou vizi zvrátit.

A co, může udělat každý z nás?

Majitelé domů mohou přestat odvádět dešťovou vodu do kanalizace, měli by ji buď nechat vsakovat, nebo ji zachytávat a používat na zálivku. Můžeme omezit sečení vlastních trávníků, mít tzv. anglický trávník, který se denně zalévá z vodovodního řadu, je asi ten nejhorší přístup, jaký lze zvolit. Vyšší trávník se vám sám odmění, nejen tím, že zůstane mnohem déle zelený i bez zálivky, rozkvete se, ale i tím, že zabrání prašnosti a příjemně zchladí mikroklima. Samotné šetření vodou by mělo být pro každého z nás naprostou samozřejmostí.

Začneme se chovat zodpovědně

V případě koronaviru jsme se takřka ze dne na den dokázali začít chovat zodpovědně a ohleduplně, ztráta vody by v konečném důsledku mohla přinést následky ještě mnohem horší, a tak věřím, že i proto se dokážeme začít chovat rozumně a zodpovědně k vodě i naší krajině.

Josef Horáček
Starosta Jaroměře

Související články
Ptačí návrat k domovu - setkání s odchytem ptáků pro celou rodinu
V ptačím parku v Jaroměři hořelo
Vaše komentáře

Přečteno 1167x
 
12.12.2024 - V sobotu 14. prosince pořádá v lesích kolem vrcholů Zvičiny, Kozla a Perné Myslivecký spolek Zvičina hon. Do lesa a na louky nad Dolní Brusnicí a Bílou Třemešnou doporučujeme proto v tento den nevycházet.
19.11.2024 - Do 22. listopadu 2024 je hlášena výluka na trati v úseku Hradec Králové hl. n. - Jaroměř, kde je zavedena náhradní autobusová doprava. Autobus nahrazující rychlík směr Hradec Králové vyjíždí již ze Dvora Králové.

Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí