Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Po 4 letech dohadů se schválila výstavba operačních sálů ve dvorské nemocnici. S financemi pomůže Hlavatý

Redakce / 4.05.2021, Aktualizováno , Dvůr Králové nad Labem
V pondělí 3. května krajské zastupitelstvo schválilo financování nástavby se dvěma novými operačními sály na stávající budově laboratoří v Městské nemocnici Dvůr Králové nad Labem. Stalo se tak týden poté, co tuto výstavbu schválila Rada Královéhradeckého kraje.

FOTOGALERIE - Laboratoře ve dvorské nemocnici čeká nástavba

Krajské zastupitelstvo na svém květnovém zasedání schválilo financování výstavby operačních sálů ve dvorské nemocnici. Týden předtím tuto investici schválila Rada kraje.

„Po více než čtyřech letech dohadů se vedení kraje rozhodlo pro tuto investici. Osobně jsem se kvůli ní účastnil řady jednání a jsem proto rád, že jsme se takto rozhodli. Vážím si toho, že pan Jiří Hlavatý náš záměr podpořil finančním darem minimálně ve výši 20 milionů korun,“ říká hejtman Martin Červíček.

V Městské nemocnici ve Dvoře Králové je ročně hospitalizováno 5000 lidí, u 1500 pacientů dojde k operaci. Stav 2 stávajících operačních sálů však již nevyhovuje potřebám moderní medicíny. Sály slouží pro tamní chirurgii a urologii a jejich provoz funguje v režimu 24 hodin denně. Poslední úpravy se ale uskutečnily před čtyřiceti lety„Problémem stávajících operačních sálů je zejména jejich dispoziční řešení, které neumožňuje oddělení takzvaného špinavého a čistého provozu. Nelze plnit hygienické požadavky. Výstavba nových sálů je tak opodstatněná a do budoucna taková investice garantuje kvalitní a bezpečnou zdravotní péči pro obyvatele spádové oblasti,“ vysvětluje první náměstek hejtmana Pavel Bulíček odpovědný za oblast inovací, investic a informačních technologií.

Dva nové operační sály proto mají vzniknout v nástavbě nové budovy laboratoří, která bude propojena s hlavní budovou nadzemním spojovacím krčkem. Nové laboratoře byly postaveny v roce 2017 částku za 32,5 milionu korun bez DPH. V rámci těchto laboratoří se již tenkrát počítalo s nástavbou patra, kde by měly vzniknout nové operační sály. V navrženém druhém nadzemním podlaží budou vedle sálů také prostory sterilizace a provozní zázemí. Ve třetím podlaží bude technické zázemí. 

 

Záměr má platné stavební povolení již z loňského roku a na jeho financování přislíbila krajská rada vyčlenění 95 milionů korun v rámci Fondu rozvoje a reprodukce Královéhradeckého kraje. Přispění částkou 20 mil. Kč na výstavbu operačních sálů nám dnes potvrdil Jiří Hlavatý, ředitel společnosti JUTA, a.s. "Je to výsledek dlouhodobé práce a desítek náročných jednání. Mám velkou radost, že se výrazně zlepší pracovní podmínky zaměstnanců nemocnice a komfort pro obyvatele regionu. Již v roce 2017 zprovozněná a námi finančně podpořená výstavba moderní laboratoře v areálu nemocnice se ukázala skvělou investicí během posledního roku během koronavirové epidemie," sdělil portálu Kralovedvorsko.cz Jiří Hlavatý. 

Ing. Jiří Hlavatý na slavnostním otevření laboratoří ve Dvoře Králové (2017)

Stavba by pak mohla začít letos na podzim a práce by měly trvat zhruba jeden rok.

Minulým vedením kraje se dávaly opakovaně přepočítávat náklady na výstavbu nových či rekonstrukci stávajících prostor operačních sálů, ačkoliv první kalkulaci poskytl zdarma jeden z investorů nových laboratoří ve dvorské nemocnici: Jiří Hlavatý, ředitel JUTA, a.s. Jak jsem řekl dříve, kraj s dvorskou nemocnicí samozřejmě stále počítá v rámci operativních zákroků menšího charakteru. Doposud navrhovanou dostavbu dvou sálů nad pavilonem laboratoří, kdy se náklady pohybovaly přes 80 milionů korun bez DPH, považuji za finančně náročnou. Proto jsme se rozhodli projektovou dokumentaci zrevidovat a upravit,“ řekl v létě roku 2020 tehdejší náměstek Aleš Cabicar odpovědný za oblast zdravotnictví. Na postu náměstka ho na podzim po krajských volbách vystřídal Zdeněk Fink. 

Aktuálně má celá stavba stát 115 mil. Kč. Před 3 lety pan Hlavatý sliboval pomoc s financováním dostavby operačních sálů ve výši 10 mil. Kč. Letos již přislíbil 20 mil. Kč. 

V roce 2017 si dokonce kraj nechal i vypočítat variantu rekonstrukce stávajících operačních sálů. V témže roce proběhlo také jednání o dvorské nemocnici s panem Hlavatým, tehdejším hejtmanem, vedením města a ředitelem dvorské nemocnice.

„Toto rozhodnutí rady kraje je rozhodnutím o existenci nemocnice. Problém nevyhovujících sálů řešíme již od roku 2009. Pokud by k výstavbě nových sálů nedošlo, existence celé nemocnice by byla limitovaná horizontem několika let“, dodal v roce 2020 k tiskové zprávě z Krajského úřadu ředitel Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem, Ing. Miroslav Vávra.

Zdroj: 
Královédvorsko.cz

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj


Související články
Nemocnice postaví nové laboratoře za 35 milionů korun
Královédvorskou laboratoř zvanou "papírák" nahradí nová. Na jejím financování se bude podílet i JUTA
Laboratoře v královédvorské nemocnici se přestěhovaly do nových prostor. Podívejte se na videoreportáž a fotografie.
Dvůr Králové bude mít nové operační sály! Dokončuje se projekt a je požádáno o stavební povolení
Kraj investuje do opravy dožitých podzemních kolektorů ve dvorské nemocnici
Vaše komentáře
NemocniceNovak Karel, 27.04.2021 20:53, Reagovat
Konečně hejtman na svém místě.Vždyť nemocnice si to zaslouží a hlavně pacienti.

Přečteno 1595x
 
Hodnocení článku:
09.09.2021 - Očkovací kamion v pěti městech naočkoval od 3. do 7. září 476 zájemců.
03.07.2021 - Od začátku roku se v Královéhradeckém kraji vyočkovalo 448 868 dávek vakcíny proti covid-19. Alespoň první dávku dostalo více jak 257 tisíc obyvatel.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
1.03.2020 - 15.11.2021
Lovci perel - soutěž
20.09.2021 - 1.10.2021
Slavnost Klíčování
26.09.2021 08:00 - 26.09.2021 13:00
Burza - Bleší trh Dvůr Králové nad Labem
28.09.2021 19:00 - 28.09.2021 21:00
Respect (Filmový klub)